آمار بازدیدکنندگان سایت

838934
امروز
دیروز
ماه گذشته
بازدید کل
25
23
7124
838934

فلنج چیست؟

فلنج چیست؟                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
فلنج ها يكي از اتصال دهنده هاي لوله ها - شيرآلات و دستگاهها به يكديگر مي باشد.فلنج بصورت قطعه ديسكي شكل است که هميشه بصورت جفت به کمك پيچ ومهره دو قطعه را بهم وصل مي آند وبه آساني باز مي شود وبراي فشارهاي کم و بالا مناسب است.

 

مشخصات فلنج

مطابق استاندارد، مشخصات فلنج که شامل موارد ذیل می‌باشد باید بر روی فلنج حک گردد:

۱-نام تجاری تولید کننده فلنج.

۲-سایز اسمی لوله (قطر خارجی لوله که فلنج به آن جوش داده خواهد شد).

۳-مقدار فشار قابل تحمل توسط فلنج (به آن کلاس فلنج هم گفته می‌شود).

۴-شکل سطح فلنج (شکل سطح فلنج مهمترین قسمت تشکیل دهنده یک فلنج می‌باشد).

۵-سوراخها (گاهی بعنوان ضخامت دیواره نیز بیان می‌گردد).

۶-مواد تشکیل دهنده فلنج (مطابق استاندارد ASTM این عدد بیان کننده مشخصات مواد خام مورد استفاده برای تهیه فلنج می‌باشد).

۷-شماره یا کد مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی فلنج.

 

کلاس فلنج ها

1-طبق استاندارد ISO: برای تحمل فلنجهای فولادی وآلیاژهای آن که  نشان دهنده فشار اسمی بر حسب BAR می باشد .

2-طبق استاندارد API(6A-6B-6BX): این دسته بندی برای فلنج هایی است فشارهای بالا  را تحمل می کنند وبه كلاسهای 5000-3000-2000-15000-10000 رده بندی می گردند.

3-طبق استاندارد ANSI B16.34 : مطابق این استاندارد فلنجهای فولادی وآلیاژهای آن به كلاسهای مختلفی تقسیم بندی می شوند که بر قرار زیر است: به كلاسهای 150-300-400-600-900-1500-2500 رده بندی می گردند.

فلنج از لحاظ کاربرد  به دسته های مختلف  سطح ساده، سطح برجسته، حلقه مشترک، نرو ماده، صفحه شیاردار و.... تقسیم می شود که به توضیح در مورد کاربرد، ساختار ، مقدار مقاومت آن ها ، اشکال مختلف و نوع کاربری تک تک هرکدام از آن ها  پرداخته می شود.

 

فلنج با سطح ساده  (FLAT FACE)

 در این فلنج ها هنگامی که اتصال انجام می شود سطح دو فلنج مورد استفاده باید صاف باشد کاربرد اصلی آن زمانی است که برای سیستم از دو فلنج استفاده می کنیم ویا اتصالات آبی که به وسیله ریخته گری ساخته شده اند است. معمولا فلنج های چدنی و یا فولادی که در فشارهای کم کاربرد دارند از این نوع ساخته می شوند. طبق استاندار های فلنج (ASMEb31.1 ) وقتی فلنج سطح ساده درست شده به وسیله قالب های آهنی به فلنج های فولاد کربنی متصل شود باید فلنج های سطح بر جسته حذف شوند.

  

فلنج با سطح برجسته  (RAISED FACE)

این نوع فلنج با یک  واشر صاف که قبلا از آزبست ساخته شده مهر و موم شده  اما در حال حاضر با مواد سازگار با محیط زیست ساخته می شود وبرای نصب و راه اندازی بین دو فلنج سطح برجسته طراحی شده است.در این نوع فلنج ها سطح فلنج که درمقابل فلنج دیگر قرارگرفته و بر روی آن لایی قرار گرفته می شود نسبت به سطح کلی فلنج برجسته تر ساخته می شود.

 

فلنج نر وماده   (Male & Female) 

این فلنج حتما باید به صورت جفتی ساخته شود سطح یکی از فلنج ها دارای برآمدگی  وسطح دیگر دارای تو رفتگی میباشد که بنا به موقعیت استفاده شده سطح تو رفتگی و برآمدگی با نسبت های خاصی طراحی می شود که معمولا سطح ماده دارای 3/16-inch عمق تو رفتگی و سطح ماده دارای 1/4-inch برآمدگی می باشد  استفاده از فلنج های نر وماده را می توان در پوسته مبدل حرارتی به کانال  و پوشش فلنجی مشاهده کرد.

 

فلنج با صفحه دارای زبانه و شیاردار  (Tongue & Groove facing)

این نوع فلنج ها نیز  مانند فلنج های سطح صاف و نر وماده به صورت جفت وجود دارد. فقط تفاوت آن در این است که لایی (gasket) را روی خود قطر داخلی می گذارند و این کار را نیز روی قطر خارجی  انجام داد چون زبانه و شیار قطر داخلی ندارد وادامه دار نمی باشداین دلیل اصلی جلوگیری از خوردگی ، سلیش و فرسودگی است. این ساختار، سطح کمی از لایی ایجاد می کند و باعث می شود که به پیچ و دیگر اعضا بار کمتری وارد شود وبازدهی بیشتری داشته باشد.

 

تقويم شمسی

تولید کننده انواع فلنج

قطعات فولادی بیژن